Girift Mi Akort

Tüm Girift Siparişlerinizde Çantası Hediye Olarak Gönderilmektedir.
2000 TL

 
 
Ürün Açıklaması
Özellikleri

Girift, Türk musikisinde tahta perdeliler sınıfından eski bir nefesli bir enstrumandır. Kamıştan yapılır ve başparelidir. Görünüş olarak neye benzemekle beraber çoğunlukla daha küçük ve ses alanı daha dardır. Neyde üstte altı delik olmasına rağmen giriftin en baştaki biraz kenara (kişinin tutuş poziyonuna göre) açılan yedi deliği bulunmaktadır ve neyden oldukça farklı boğuk tatlı bir sesi vardır. Girift isminin çalınmasındaki güçlükler nedeniyle verildiği söylenmektedir. Çoğunlukla neyzenler tarafından ikinci çalgı olarak kullanılmıştır ama çalınmasının zor ve ses alanının dar olması nedeniyle icracı sayısı her zaman sınırlı kalmıştır. Son üstadı Giriftzen Asım Bey’den sonra neredeyse tamamen terk edilmiş ve unutulmuştur. Geçmişten elimize ulaşan maalesef bir ses kaydı bulunmamaktadır. Neyzen Engin Canlı Girift ile yapmış single sayesinde Girift enstrumanına rağbet ve ilgi artmıştır. Neyzen Engin Canlı Girift ile albüm hazırlığı içerisindedir.

Engin Canlı Kimdir?


23 Mart 1986‘da İstanbul’da doğmuştur.

2005-2007 yıllarında Neyzen Ender Doğan‘la ney meşk eder ve dereceyle kazandığı Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü’nü 4. yarıyılda bırakır. 2007 yılında Perihan Dönmez‘den “Türk Müziği Makam ve Repertuar” dersleri aldığı sıralar İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musıkisi Devlet Konservatuarıhem “Ses Eğitimi” hem de “Temel Bilimler” bölümünü dereceyle kazanıp, Temel Bilimler Bölümü’ne girmeyi tercih eder.

2007 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Orkestralar Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Topluluğu’nda “Ney Sanatçısı” olarak göreve başlar ve halen görevini sürdürmektedir.

Uluslararası birçok proje, TV-Radyo programı ve sayısız konserde, çok önemli isimlerle çalışmıştır.

Hayat Arkadaşım (2016), Sevgim Sana Miras Kalsın (2014), Naz Makamı (2013), Dilden Kalbe (2010) yer aldığı albümlerden bazılarıdır.

Başta, 2012-2019 yılları boyunca ders verdiği Fatih Sanat Merkezi olmak üzere, Enderun Çocuk Üniversitesi, Marmara Akademi, İSMEK, Hi-Jazz Müzik gibi bir çok kurumda Ney Eğitmeniliği yapmıştır.

2016 yılında Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü‘nden mezun olmuştur.

2017’de, Neyzen Cihan Alptekin ile dünyadaki ilk “Çok Sesli Ney Albümü” olma özelliğini taşıyan “Bostorgay” albümünü yayınlamıştır.

Dünyadaki ilk ve tek Ney Akort Programı, 2019 yılında, Neyzen Engin Canlı tarafından geliştirilmiştir.

Evlidir ve Umut Barış adında bir erkek evladı vardır.

Kaynak: Engin Canlı Resmi Web Sayfası

Spotify : Engin Canlı Single


Örnek Video:


 

2000 TL  
  Ekle
Neyruba Neyruba Başpare Başpare
 
+90 533 258 9012
 bilgi@neyruba.com
Cumhuriyet mahallesi Karlidere caddesi, Ahmet Bey Sk. No:1, 34660 Üsküdar/İstanbul Üsküdar İstanbul

Uygulamalar

Uygulamalarımızı indirerek alışveriş yapabilirsiniz.

 

© Copyright 2007-2024 www.neyruba.com Designed by Zend Dizayn
Başpare Parazvane Ney Çanta Kaval Kawala Ney Yağı / Esans Girift Dersler (Kurslar) Ritim Enstruman Hediyelik Neyler